Vztahy mezi jednotlivými orgány     
           
     

dřevo – symbolizuje růst a výstavbu substance
voda – reprezentuje tekoucí, pohyblivý, vylučující prvek
kov – symbolizuje tvrdost, rozpínavost a obranu
země – odpovídá přijímacímu, ale také ničivému prvku
oheň – reprezentuje teplo, žár

• Existuje spojitost mezi plícemi a játry. Pokud má někdo problémy se žlučníkem, který je párovým orgánem jater, měl by se nejdříve zabývat plícemi. Platí to i naopak.

• Při problémech s ledvinami je rovněž dobré zaměřit pozornost i na játra. Játra a ledviny tvoří v těle jakousi baterii, kdy játra jsou (+) pól a ledviny (–) pól. Kromě toho jsou tyto dva orgány základními pilíři detoxikace organismu. Při poškození jater zvyšují ledviny svůj výkon, protože detoxikace těla musí být zachována, jinak by bylo zahlceno škodlivými zplodinami. Vztah platí i opačně.

• Úzký vztah existuje také mezi ledvinami a různými částmi těla, kde dostatečné množství energie v meridiánu ledvin ovlivňuje kvalitu vlasů, zubů, kostí a činnost lymfatického systému. Než tedy sáhnete po “zaručeném” šampónu na vlasy, sáhněte současně i po Renolu, který vám zaktivuje energii ledvin.

• Je-li problém dole, jeho důsledky se projeví nahoře, a opačně. Tato zásada se projevuje negativně zejména na psychice člověka.
     
     
 
Takto zjednodušeně jsme popsali pouze část vztahů, které existují mezi jednotlivými částmi těla. Vztahů je jinak celá řada, a to jak mezi orgány, tak mezi jednotlivými systémy. Existuje například vztah, kdy dochází při nedostatečné funkci ledvin ke změnám v oblasti vnitřních stran kolen a palců u nohou. Připomeňme si, že při dně to jsou právě palce u nohou, v jejichž oblasti dochází ke změnám. Ne náhodou tudy probíhá jejich energetická dráha.

Nemůžeme zapomenout na vztah mezi vaječníky a prsy (propojení funguje do kříže), kdy se jejich nedostatečná funkce může projevit zvětšenými uzlinami v prsech. O tomto propojení se zmíním ještě v části věnované Gynexu. Již jednou jsme psali o vztahu mezi poškozenými játry a sníženou funkcí očí, která se projevuje např. tzv. světloplachostí, při níž podrážděně reagujeme např. na ostré denní světlo. Za účelem kompenzace tohoto problému nosíme tmavé brýle, čímž jej však neodstraníme. Do této skupiny patří také hodně sportovců, kteří užívají v nadměrné míře anabolika. Pro hlubší pochopení je dobré seznámit se s energetickými dráhami v těle, tak jak jsou známy z tradiční čínské medicíny. Pak nikoho nepřekvapí, že potíže určitého orgánu se projevují úplně někde jinde a jiným způsobem. Jsou-li v energetické dráze patrné příznaky disharmonie, pak se např. bolest může projevovat nejen v orgánu, ke kterému příslušná dráha náleží, ale v celém jejím průběhu.

Pociťujete například bolesti hlavy v oblasti ucha a spánků, nebo máte pocit, že vás bolí kořínky vlasů, když si po nich přejedete rukou. Příčina bolesti však není v hlavě, ale ve žlučníku. Stejně tak příčinu otoků kolem očí nehledejte v nich samých, ale v ledvinách. Pokud chcete mít čistou pleť a celkově dobře vypadat, může klasická kosmetika sloužit jako doplněk, ale příčina úspěchu je schována uvnitř těla a spočívá zejména v dobré činnosti jater a ledvin. Důležitý vztah existuje i mezi pohlavními orgány a psychikou, kdy se přirozeně veškeré problémy v pohlavní sféře negativně promítají do psychiky člověka.


Zapamatujte si, že energetické poruchy jednotlivých orgánů se projevují v průběhu jejich energetických drah a reflexních zón.