Reflexní masáž

 

    Na chodidle každého člověka se nachází množství větších i menších plošek a bodů, které jsou nervovými reflexy propojeny s určitou částí těla nebo s určitým orgánem. Systém těchto reflexních plošek se nachází i na rukou (na dlani, prstech a hřbetech rukou a v okolí zápěstí) nebo jiných částech těla, např. na uchu, jsou ale mnohem menší. Je to, jako by se celé tělo se všemi jeho částmi promítalo do oblasti chodidla nebo ruky, každá část těla má tedy na chodidle nebo ruce svůj zmenšený obraz. Ploska nohy, nárt, prsty, pata a okolí kotníků je tedy jakýmsi systémem „tlačítek“, které když stiskneme, zazvoní to na druhém konci drátu, neboť signál putuje po nervových spojeních přímo do orgánu nebo části těla, na kterou chceme působit.
Tato terapie v návaznosti na znalosti z čínské medicíny -
nauky o 5 elementech:


Dřevo - žlučník a játra

Oheň - srdce, tenké střevo, krevní oběh

Země - žaludek, slezina, slinivka

Kov - plíce, tlusté střevo

Voda - močový měchýř, ledviny

 

a 12 meridiánech léčí a uvolňuje, dokáže tišit bolest a zkvalitňovat život.

 

Kdy na reflexní masáž?

    Reflexní masáž chodidel je dobrá preventivní a léčebná metoda dostupná všem. Může okamžitě ulevit od akutní bolesti nebo potíže. Provádí-li se pravidelně, může pomoci i při dlouhodobých chronických onemocněních, kdy klasická léčba nezabírá.

    Je vhodná i tam, kde organismus je přetížen dlouhodobým užíváním léků (alergie, dlouhodobá hormonální léčba), nebo když podávat léky nemůžeme, např. u malých dětí, těhotných žen, tělesně postižených i u lidí dlouhodobě upoutaných na lůžko.